Okulary przeciwsłoneczne to niezwykle praktyczny dodatek do stylizacji. Przydają się zwłaszcza w okresie letnim, ponieważ skutecznie zabezpieczają oczy przed wyjątkowo szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych. W przypadku osób posiadających poważną wadę wzroku dobrym rozwiązaniem jest z pewnością noszenie modeli korekcyjnych – całkowicie eliminujących lub znacznie ograniczających problemy z widzeniem.
Świetny wybór dla turystów oraz kierowców
Okulary przeciwsłoneczne korekcyjne z jednej strony chronią wzrok przed upalnym słońcem, z drugiej zaś umożliwiają normalne postrzeganie rzeczywistości (pozbawione jakichkolwiek zniekształceń). Przy okazji przyczyniają się do profilaktyki, wyraźnie niwelując ryzyko zachorowania na zaćmę i inne zaawansowane choroby oczu. Są przeznaczone przede wszystkim dla osób stale przemieszczających się po mieście w sezonie wakacyjnym, a także regularnie odwiedzających ciepłe kraje w celach turystycznych. Stanowią również naturalny wybór dla jednostek kierujących samochodami osobowymi, ciężarówkami czy pojazdami jednośladowymi. Pamiętajmy o tym, że długie siedzenie za kółkiem w warunkach nadmiernego nasłonecznienia naraża nasz wzrok na osłabienie, a nawet uszkodzenie. Co istotne, omawiane okulary są tak zaprojektowane, że w żaden sposób nie sygnalizują wizualnie zastosowania soczewek korekcyjnych. Pod względem atrakcyjności stylistycznej w niczym nie odbiegają od zwykłych modeli.
Perfekcyjne dopasowanie szkieł odgrywa kluczową rolę
Kupując okulary przeciwsłoneczne korekcyjne, warto zwrócić szczególną uwagę na zamontowane w nich szkła. Powinny one nie tylko efektywnie niwelować konkretną wadę wzroku (grubość to główny parametr), ale też posiadać nowoczesny filtr UV 400 chroniący przed promieniowaniem UVA oraz UVB. W przeciwnym razie trzeba się liczyć z zapaleniem spojówek i rogówki, a w skrajnym przypadku – destrukcją siatkówki. Pożądanym udogodnieniem jest z pewnością powłoka antyrefleksyjna, która eliminuje oświetlające odblaski i jednocześnie poprawia kontrast widzenia. Przyda się ponadto specjalny filtr polaryzacyjny i powłoka hydrofobowa zapobiegająca osadzaniu się cząsteczek wody na powierzchni. Najbardziej popularne są szkła utrzymane w tradycyjnej kolorystyce (czerń, brąz), choć da się zauważyć, że coraz więcej osób wybiera wersje oryginalne barwowo, pozwalające łatwo wyróżnić się w tłumie. W tej ostatniej kategorii na zainteresowanie zasługują następujące soczewki:
- zielone i szaro-zielone
- ciemnoszare
- lazurowe
- fioletowe
- pomarańczowe
- gradalne – ciemniejsze u góry i jaśniejsze u dołu.