Okulary korekcyjne są jedną z najbardziej powszechnych metod korekcji wad wzroku. Oprócz korekcji wad refrakcji oka, okulary korygujące stanowią element estetyki i ozdoby twarzy. Dlatego też producenci akcesoriów optycznych oferują szeroką gamę oprawek, które różnią się między sobą kształtem, wielkością oraz kolorem. Wśród tak bogatej oferty każdy znajdzie dla siebie modne i wygodne okulary, które będą zaspokajały jego wymagania.

Okulary korekcyjne korygują wady wzroku

Okulary korekcyjne służą głównie korekcji wad refrakcji oka. Refrakcja to zjawisko załamywania się promieni świetlnych na siatkówce oka, przez co możliwe jest wyraźne widzenie obrazów. Kiedy mechanizm refrakcji jest z jakiś powodów zaburzony punkt załamywania się promieni świetlnych znajduje się przed lub za soczewką. Wówczas widziany obraz jest zamazany i niewyraźny. W takich sytuacjach mówi się o istnieniu wady wzroku. Jedną z powszechnych metod korekcji takich wad są właśnie szkła korekcyjne, które stanowią najważniejszy element okularów.

Okulary korekcyjne są jedną z najbardziej powszechnych metod korekcji wad wzroku

Okulary korekcyjne to nie tylko korekcja wad wzroku

Dobór odpowiednich soczewek w okularach, mających za zadanie korekcję wzroku, jest kluczowy. Dotyczy on przede wszystkim materiału z jakiego szkła są wykonane. Najbardziej popularnym i uniwersalnym tworzywem używanym w wytwarzaniu soczewek jest szkło organiczne. Oprócz niego bardzo popularne są również szkła z poliwęglanu. Niestety ich stosowanie ograniczone jest do niewielkich wad wzroku. Soczewkom można nadać dodatkowe funkcje poprzez zastosowanie na nich powłok wzmacniających.

Kolejnym, ważnym elementem decyzji dotyczącej zakupu okularów jest wybór oprawek, które będą nadawały inny wygląd twarzy, dlatego muszą być dobrane odpowiednio do jej kształtu.

Oprawki do okularów korekcyjnych


Przy wyborze oprawek warto pamiętać o tym, aby komfort ich noszenia był jak największy. Dlatego też powinny być one wykonane z lekkiego oraz trwałego tworzywa. Ich wygląd estetyczny natomiast będzie dodatkowym uzupełnieniem codziennych stylizacji.

Wśród tworzyw z jakich tworzone są oprawki wymienić można:

  • płytę acatatową
  • metal w postaci stopu o nazwie handlowej monel.

Są to tworzywa charakteryzujące się wytrzymałością oraz lekkością. Wybór modeli oprawek wykonanych z powyższych materiałów jest bardzo duży, ze względu ich wysoką plastyczność. Dostępność ciekawych modeli oprawek okularów korekcyjnych może nadać twarzy nowy, inspirujący oraz awangardowy wygląd.